Savjeti kako koristiti ovu aktivnost kod kuće i u školi.
Početni matematički pojmovi
Ova vježba prikazuje djelomični, ali zahtjevniji zadatak u razvoju prostorne orijentacije u čemu je fokus na orijentaciju desno-lijevo.
Vježba nudi:
Zašto je ova vježba važna?
Vizualna diskriminacija je važna vještina i postupno se razvija od djetetove najranije dobi. Dijete bi trebalo moći razlikovati i primijetiti prvo detalje, a zatim vodoravan ili okomit položaj. Pasivna, a zatim aktivna svijest o orijentaciji u prostoru, kasnije i orijentaciji desno-lijevo. Vizualna diskriminacija igra ključnu ulogu u razvijanju dječje percepcije.
Za koga je vježba prikladna?
Uglavnom je prikladna za predškolske ili rane školske aktivnosti. Osim što doprinosi izražavanju prostornih odnosa, razvija i jezične vještine.
Metodičke preporuke
Čitajte naglas upute, pustite zvučnu reprodukciju ili neka dijete pročita samo.
Provjeravamo razumije li dijete pojmove gore/dolje/desno/lijevo i može li ih aktivno koristiti. Preporučljivo je započeti s mrežom 2x2, a zatim prijeći na 3x3 ili rješavati vježbe nasumičnim odabirom.
Savjeti za slične aktivnosti izvan aplikacije
U svakodnevnom životu imamo mnogo prilika za vježbanje. Primjeri uključuju opisivanje situacije na ulici, opisivanje slike ili pogađanje na koga mislim na slici koristeći izraze desno/lijevo/gore/u sredini.
Ako se dijete i dalje muči što je ispravna orijentacija, započnite s pojmovima ispred/iza (prednja/stražnja os), gore/dolje (horizontalna os), tek kasnije dodajte desno/lijevo (okomita os), a zatim povežite s iskustvom (Crtam desno - prethodno odredite koji je smjer desno). Kasnije, nacrtajte put kredom/olovkom s pomoću strelica, nacrtajte sliku prema uputama i tako dalje.