Prepoznavanje predmeta na temelju jezika usporedbe

Savjeti kako koristiti ovu aktivnost kod kuće i u školi.

Prepoznavanje predmeta na temelju jezika usporedbe

Početni matematički pojmovi


U ovoj vježbi, dijete uspoređuje tri predmeta, događaja ili aktivnosti i izražava njihov međusobni odnos. To već postavlja visoke zahtjeve na djetetove kognitivne vještine i vještine izražavanja.  

Dijete pasivno i aktivno određuje stupanj komparacije pridjeva i priloga. On/a određuje viši ili niži stupanj zadanog svojstva, tj. nešto je veće/nešto je manje i zadanom predmetu određuje, primjer, pojmove poput nije ni najmanji/ni najveći. Dakle, dijete aktivno uspoređuje međusobno predmete. 


Levebee 120: Prepoznavanje predmeta na temelju jezika usporedbe

Zašto je ova vježba važna?
Uspoređivanje, primjerice, predmeta, događaja i aktivnosti pomaže djetetu razumjeti što je isto, a što nije. (Primjer: Koja vrpca nije ni najdulja ni najkraća?) Razmišljanje vodi kvalitativnoj percepciji, što će jednog dana dovesti do uspoređivanja brojeva i brojeva općenito. Osim što razvija kognitivne vještine, uključuje se i uporaba jezika, bilo pasivno ili aktivno. 

Za koga je vježba prikladna?
Uglavnom je prikladna za predškolske ili rane školske aktivnosti. Osim što doprinosi razvijanju vještina zaključivanja, istovremeno razvija i jezične vještine.

Metodičke preporuke
Čitajte naglas upute, pustite zvučnu reprodukciju ili neka dijete pročita samo.

Djetetu se pokažu tri slike te prema uputama određuje kvalitetu jedne slike. Međutim, dijete mora uspoređivati sve slike međusobno. Primjer: klikne na kuću koja nije ni najveća najmanja. Dijete bi trebalo znati da kuću koje gleda neće biti ista kao najmanja ili najveća kuća. Kako se ostale kuće razlikuju? 

Što se tiče rječnika, stupnjevanjem pridjeva i priloga, dijete intenzivno povezuje zaključivanje i jezične vještine s utvrđivanjem tih pojmova. Idealno je kad dijete ima priliku usmeno objasniti svoje razmišljanje.

Savjeti za slične aktivnosti izvan aplikacije
Stalno se susrećemo s ovim situacijama. Primjer bi bio uspoređivanje svakodnevnih predmeta: ova šalica je velika, a ova je još veća, no ova je najveća. Ova šalica nije ni najveća ni najmanja. Što to znači? 

Različitim situacijama možemo proširiti djetetov rječnik. U ovoj vježbi možete pronaći ideje za riječi koje ćete koristiti.