Postavljanje slika u nizu (5 sličica u nizu)

Savjeti kako koristiti ovu aktivnost kod kuće i u školi.

Postavljanje slika u nizu (5 sličica u nizu)

Početni matematički pojmovi


U ovoj vježbi, dijete promatra skup od 3 sličice i određuje njihov točan redoslijed prema onome što se događa na slikama. Dijete treba razumjeti situaciju, odnosno koja sličica pokazuje početak, koja tijek i kraj radnje, ovisno o njihovom odnosu u vremenu. 

Neki skupovi sličica su zahtjevniji jer se dijete ne susreće s tim situacijama često, a neke prikazuju situacije iz svakodnevnog života. Tako, dijete povezuje svoje iskustvo i znanje, analizira, stvara poveznice i postaje svjesniji redoslijeda aktivnosti, kao i uzroka i posljedica različitih aktivnosti. 

Skup od 5 sličica je već izazovniji za stvaranje redoslijeda priče. 


Levebee 111: Postavljanje slika u nizu (5 sličica u nizu)

Zašto je ova vježba važna?
Pomaže u razumijevanju prirodnih brojeva koji predstavljaju i količinu i redoslijed. Dijete postepeno dolazi do shvaćanja tog koncepta te formira ideju o redu i redoslijedu. Primjer služi za razumijevanje zadane situacije koja je posljedica prethodne situacije (prije nego što se pojavio prvi list na drvetu, bilo je sjeme) i istovremeno je i ona posljedica buduće situacije (cvijet u cvatu), baš kako i prirodni brojevi imaju svog prethodnika i sljedbenika. Međutim, dijete treba prvo razumjeti taj odnos na jezičnoj razini. 

Djeca u prirodnim situacijama postupno shvaćaju odnose u oba smjera, uzlazno i ​​silazno.

Za koga je vježba prikladna?
Uglavnom za predškolce, ali je prikladna i za stariju djecu koja trebaju razvijati jezične vještine.

Metodičke preporuke
Čitajte naglas upute, pustite zvučnu reprodukciju ili neka dijete pročita samo.

Dijete promatra slike i objašnjava što vidi. Potaknite dijete da s pomoću slika opiše što se događa. Zatim, neka ih počne povlačiti, idealno prema točnom redoslijedu, u prazne okvire dok komentira zašto je tako odlučio rasporediti sličice. Vježba traži odlično razumijevanje redoslijeda, ali i koncentraciju, znanje i u nekim situacijama odupiranje impulzivnoj reakciji kada sličice mogu zbunjivati. Verbalni opis omogućuje djetetu da radi promišljeno, a ne brzopleto. 

Savjeti za slične aktivnosti izvan aplikacije
Ovdje mogu biti vrlo korisni kompleti sličica koje opisuju radnju bajke. 

Razvijte slike. Neka dijete ispriča bajku i radnju bajke stvori prema redoslijedu slika (npr. Ivica i Marica, Crvenkapica, itd.) 

Možete napraviti raspored aktivnosti u danu: slike ili fotografije koje opisuju dnevne aktivnosti djeteta. Razgovarajte o tome što ste napravili ili ćete napraviti taj dan i poredajte slike ili fotografije prema pravilnom rasporedu. Pitajte: koja slika prethodi ovoj? Koja slika slijedi nakon ove?

Također, možete vježbati uobičajene aktivnosti u kojima je redoslijed koraka važan. Primjeri mogu biti kuhanje, kupnja u trgovini, gradnja tornja od blokova itd.